کلاهبرداری ۱۲ میلیون دلاری با طرح تعویض آیفون خبرساز شد

گروهی پنج‌نفره به جرم اجرای نقشه‌ای پیچیده برای تعویض آیفون‌های تقلبی با مدل‌های اصلی، با اتهام کلاه‌برداری رو‌به‌رو هستند. در این کلاه‌برداری که خسارتی بالغ بر ۱۲٫۳ میلیون دلار به شرکت اپل وارد کرده است، مجرمان با تحویل آیفون‌های تقلبی به اپل‌ استور‌های سراسر کالیفرنیا، دستگاه‌های جایگزین اصلی دریافت می‌کردند.

براساس کیفرخواست دفتر دادستانی ایالات متحده، مجرمان با گروه‌هایی در چین همکاری می‌کردند تا هزاران آیفون و آیپد و دیگر محصولاتِ تقلبی اپل را تهیه کنند. سپس این دستگاه‌های غیراصل به کدهای شناسایی سرقت‌شده مجهز می‌شدند تا به‌عنوان محصولات قانونیِ اپل که در ایالات متحده فروخته می‌شوند و تحت گارانتی AppleCare هستند، به‌نظر برسند.

طبق گزارش‌ها، کلاه‌برداران در یک روز خاص به حداکثر ده خرده‌فروشی اپل مراجعه و با ادعای معیوب‌بودن دستگاه‌های خود، درخواست تعویض دادند. کارمندان اپل استور نیز بی‌اطلاع از این نوع کلاه‌برداری، مدل‌های تقلبی را با گوشی‌های اصل و گران قیمت تعویض می‌کردند. سپس کلاه‌برداران آن‌ها را برای سود می‌فروختند. این فرایند طی مدت اجرای این طرح از دسامبر ۲۰۱۴ (آذر و دی ۱۳۹۳) تا مارس ۲۰۲۴ (اسفند ۱۴۰۲ و فروردین ۱۴۰۳)، به‌طرز حیرت‌انگیزی ۱۶ هزار بار تکرار شد.

متهمان برای مخفی نگه‌داشتن فعالیت‌های خود، از آدرس‌های جعلی و نام‌های مستعار و صندوق‌های پستی اجاره‌ای استفاده می‌کردند. به‌دلیل گسترده‌بودن ابعاد کلاه‌برداری مذکور، ممکن است برخی از مشتریان واقعی اپل از دریافت خدمات پس‌ازفروش محروم شده باشند؛ زیرا شناسه‌ی سرقت‌شده‌ی دستگاه آن‌ها را اپل یک بار پردازش کرده بود.

درحال‌حاضر، پنج نفر مرتبط با این پرونده‌ محاکمه خواهند شد و در‌صورت اثبات جرم، با‌توجه‌به ۲۲ اتهام مطروحه علیه آن‌ها که شامل کلاه‌برداری با حواله، کلا‌ه‌برداری پستی، سرقت هویت و قاچاق کالاهای تقلبی می‌شود، ممکن است با سال‌ها زندان برای هر اتهام روبه‌رو شوند.

پلاس
نوشته قبلی

آپدیت جدید وان پلاس ۱۲R عمر باتری گوشی را بهبود می‌دهد

نوشته بعدی

تمام تمرکز اپل در WWDC 2024 روی نرم‌افزار معطوف خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − شش =

سبد خرید
ورود به حساب کاربری

یا

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید