گوگل می خواهد هوش مصنوعی را در مرورگر سافاری آیفون غیرفعال کند

سلطه‌ی گوگل بر بازار موتورهای جست‌و‌جو، زیر ذره‌بین وزارت دادگستری ایالات متحده قرار دارد و رابطه‌ی این شرکت با اپل، یکی از مهم‌ترین بخش‌های پرونده است. وب‌سایت اینفورمیشن در گزارشی اختصاصی می‌گوید گوگل در آستانه‌ی مشخص‌شدن نتیجه‌ی پرونده، تلاش برای کاهش وابستگی به اپل و مرورگر سافاری را تشدید کرده است.

یکی از بخش‌های مهم تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا، روی قراردادی تمرکز دارد که اپل با گوگل امضا کرده است تا موتور جست‌و‌جوی گوگل به سرویس پیش‌فرض وب‌گردی در آیفون تبدیل شود. گوگل برای امضای این قرارداد، متعهد شده است که سالانه بیش از ۲۰ میلیارد دلار به اپل بدهد و وزارت دادگستری معتقد است که چنین قراردادی، باعث محدودشدن رقابت می‌شود.

در پرونده‌ی بزرگ وزارت دادگستری آمریکا، اپل جزو طرفین دعوی نیست؛ با این‌حال قرارداد ۲۰ میلیارد دلاری باعث شده است که برخی از ارشدترین مدیران اپل در دادگاه حاضر شوند و به سؤالات پاسخ دهند.

وب‌سایت اینفورمیشن می‌گوید گوگل برای فرار از عواقب سنگین پرونده، در تلاش است سهم کاربران آیفون را بدون وابستگی به سافاری، افزایش دهد. در واقع گوگل می‌خواهد کاربران آیفون هنگام جست‌و‌جو در وب از اپلیکیشن گوگل یا کروم استفاده کنند، نه سافاری. ظاهرا سهم این دو نرم‌افزار از ۲۵ درصد به حدود ۳۰ درصد رسیده، با این‌حال روند پیشرفت در نیمه‌ی دوم سال گذشته متوقف شده است. گوگل می‌خواهد سهم این دسته از کاربران تا سال ۲۰۳۰ به ۵۰ درصد برسد.

میلیاردها دلاری که گوگل هر سال به اپل می‌دهد، نتیجه‌ی امضای قراردادی برای تقسیم درآمد است. طبق قرارداد، اپل بخشی از درآمد تبلیغاتی جست‌و‌جوهای انجام‌شده در گوگل را که ازطریق مرورگر سافاری انجام می‌شوند، به دست می‌آورد. گوگل با هدایت‌کردن کاربران به سمت کروم، در نهایت پول کمتری به اپل می‌دهد.

به ادعای اینفورمیشن، گوگل برای متقاعدکردن کاربرانش به‌منظور استفاده از کروم به جای سافاری، با چالش مواجه شده؛ چون این حقیقت که سافاری به‌صورت پیش‌فرض روی تمامی آیفون‌ها نصب شده است، کار را سخت می‌کند.

گوگل به‌عنوان بخشی از این طرح، می‌خواسته برخی از قابلیت‌های هوش مصنوعی AI Overviews را در انحصار اپلیکیشن‌های خودش نگه دارد تا کاربران سافاری نتوانند نتایج تولیدشده با هوش مصنوعی را ببینند؛ اما ظاهرا در نهایت از این کار صرف نظر کرده است.

16
نوشته قبلی

دوربین آیفون ۱۶ پرو احتمالا زوم ۵ برابری بدون افت کیفیت خواهد داشت

نوشته بعدی

مدل جدید لپ‌تاپ گیمینگ ردمی جی پرو ۲۰۲۴ شیائومی معرفی شد

تاپ شیائومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − نه =

سبد خرید
ورود به حساب کاربری

یا

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید