تراشه‌ساز، TSMC، در آستانه «یک‌تریلیون‌دلاری» شدن است

ارزش‌ بازار TSMC، سازنده‌ی شماره‌یک قراردادی نیمه‌هادی در جهان، اوایل هفته برای مدت کوتاهی از یک‌تریلیون دلار فراتر رفت.

از یک طرف، کارشناسان بر این باورند که TSMC اواخر جولای با گزارش درآمدهای سه‌ماهه‌‌اش، جایگاه تریلیون‌دلاری خود را ثبت و مستحکم می‌کند و از طرف دیگر درآمدهای TSMC در نیمه‌ی دوم معمولاً بیشتر از نیمه‌ی اول سال است؛ چراکه شرکت‌هایی مانند اپل و ای‌ام‌دی و اینتل تولید پردازنده‌های خود را از سه‌ماهه‌ی دوم آغاز می‌کنند. در این‌ صورت ارزش‌ بازار این شرکت ۳ برابر مجموع ارزش‌ بازار اینتل و ای‌ام‌دی خواهد بود. در‌حال‌حاضر، ارزش‌ بازار اینتل و ای‌ام‌دی به‌ترتیب ۱۴۷ و ۲۸۶ میلیارد دلار است.

largest companies by market cap

TSMC برای همه‌ی طراحان تراشه‌ی پیشرو در جهان، ازجمله اپل، انویدیا، اینتل، برودکام، ای‌ام‌دی و کوالکام پردازنده تولید می‌کند. این پردازنده‌ها تقاضای زیادی دارند و در بسیاری از آن‌ها TSMC بی‌رقیب است. حتی فناوری‌های پردازشی اینتل فاندری و سامسونگ فاندری قدرت رقابت با TSMC‌را ندارند؛ چراکه نمی‌توانند تراکم و عملکرد و بازدهی انرژی‌ای مشابه آنچه در تراشه‌های این شرکت وجود دارد، ارائه دهند.

در زمان نگارش این مطلب، ارزش‌ بازار TSMC بیش از ۹۵۶ میلیارد است و در رتبه‌ی هشتم بزرگ‌ترین شرکت از‌نظر ارزش بازار قرار دارد. در‌مقابل، ارزش‌ بازار اینتل، شرکتی که می‌تواند TSMC را ازنظر تولید به‌چالش بکشد، به ۱۴۷ میلیارد دلار می‌رسد. این عدد از آنجایی عجیب است که اینتل مشتری بزرگ TSMC و بزرگ‌ترین تأمین‌کننده‌ی پردازنده در جهان برای کامپیوترهای شخصی است.

نکته‌ی مهم این است که TSMC اولین شرکت آسیایی با ارزش‌ بازار یک‌تریلیون‌دلاری، هرچند برای مدتی محدود محسوب می‌شود.

اف دیوتی
نوشته قبلی

بازی Call of Duty MW3 این ماه وارد گیم پس می‌شود

نوشته بعدی

وان‌پلاس روی میان‌رده‌ای با باتری بسیار حجیم کار می‌کند

پلاس 6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

سبد خرید
ورود به حساب کاربری

یا

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید